Nyligen hittade jag en intressant tipsare i kommentatorfältet på Expressen. På Marcus Birros artikel ”Feministerna vill kastrera dem och låsa in dem” hade användaren ”Valeri_Solanas999″ skrivit:
”Marcus Birro måste ha uppfunnit tidsmaskinen och hälsar nu på oss från medeltiden.”
Eftersom tidsresor (och resor till andra dimensioner) är ett av mina stora intressen vid sidan av UFO:n så bestämde jag mig för att granska detta närmre.
Min svensklärare tyckte inte temat ”Marcus Birro – tidsresenären?” fungerade som uppsats så istället har jag gjort detta på fritiden och mattelektionerna (jag ska ändå läsa Matte C på komvux).
Svaret är nej. Marcus Birro är ingen tidsresenär. Jag har fått utdrag från födelseattester, sjukjournaler och högstadiebetyg. Marcus Birro har existerat i Sverige sedan 1972. Man skulle kunna tänka sig att han tog ett växelixir när han reste i tiden och kom hit som spädbarn, men det känns inte logiskt att en medeltidsforskare utvecklat både en tidsmaskin och växelixir.
Fallet Marcus Birro får därför betraktas som löst. Men om Valerie_Solanas999 sitter inne på mer information får du gärna kontakta mig.